Як визначити вигоряння: чотири ознаки

Завершився ще один важкий робочий тиждень. А ви відчуваєте глибоку емоційну виснаженість та нічого не хочете робити. Знайомо вам? Якщо так, вам буде корисним узнати, що з цим відчуттям робити і як з такого стану вийти.

Буває, що достатньо повноцінно відпочити у вихідні, щоб знов почуватися добре. Однак, якщо це не допомагає і симптоми зберігаються протягом тривалого періоду, то проблема можливо серйозніша, ніж здається на перший погляд.

Доктор Арт Маркман, професор психології та маркетингу Техаського університету в Остіні, розповів, як визначити вигоряння та як з ним упоратися.

Зникла мотивація до дії

Перший й ключовий сигнал, що далеко все від норми. У вас зник стимул, щоб працювати, ба, навіть з’являтися в офісі. Коли подумки повертаєтесь до роботи, то вас починає вивертати навіть від однієї думки, що потрібно кудись прямувати й там щось робити. Робочі обов’язки, як і місія самої організації, остогидлі й більше не здаються чимось важливим.

Знизилась емоційна стійкість

Друга ознака — ви втратили здатність свідомо керувати власними діями й тепер насилу справляєтеся з власною вдачею, нема навіть сил думати, щоб повернутися до звичної діяльності. І якщо природно засмучуватися через погані новини чи критику, ви сприймаєте кожну таку подію, як справжню непереборну трагедію і ніяких сил, щоб з нею впоратися. Однак, якщо ви сумуєте або ображаєтесь протягом декількох днів через найрізноманітніші події на роботі, це свідчить, що рівень вашої стійкості знизився.

Погіршилася якість спілкування

Співробітнику, який зіткнувся з вигорянням, важко взаємодіяти із колегами.

Ви не можете утриматися від того, щоб не сказати колегам щось негативне та грубе. Ви з великими труднощами приховуєте власні негативні емоції, які ви відчуваєте стосовно певних людей чи явищ й замало до того, виплескуєте весь свій накопичений негатив на оточення. Ви починаєте всіх сприймати як шахраїв та шкуродерів, негідників й ницих потвор. Але справа у вашому вивернутому сприйнятті реальності, а зовсім не в Людях, які з вами поруч. Вони всі ті ж самі.

А ви стали осередком, який поширює нетерпіння й негатив, що стовідсотково призведе у кінцевому випадку до неприємних ситуацій.

Відчуваєте, що нездатні приймати рішення

Ви приймали гарні рішення, а тепер відчуваєте з цим проблеми. Щоб повернутись до реальності, треба докладати когнітивних зусиль. Важлива мета Людини, що працює — зважувати витрати та вигоди різних варіантів і ретельно продумувати, що важливіше. Вигоряння заважає сконцентруватися, щоб виконувати подібні прорахунки.

Крім того, знижується інтуїція, яка також допомагає приймати рішення і все навколо здається поганим та безглуздим.

Який з цього треша вихід

Оскільки ми не фахівці, але поверхово знайомі с психологією, порівняємо вигоряння з депресією, оскільки багато з ознак, що обговорили вище, відносяться й до неї.

Найкращий варіант, щоб точно оцінити ситуацію — зверніться до психолога, а ще краще до психотерапевта. Свого часу мені вистачило двох онлайн зустрічей, щоб справитися з ситуацією. Але не сподівайтеся на чудо, оскільки вам прийдеться попрацювати разом з лікарем, щоб ви отримали сподіваний результат, а не витрачали час й гроші на дорогі медичні послуги.

Навіть якщо з’ясується, що у вас відсутня депресія і це найкращий варіант, з допомогою фахівця ви обов’язково впораєтеся з причинами, які породили вигоряння, а ви повернетесь до нормального врівноваженого стану та активного буття.

Річ у тім, що багато Людей, котрі зіткнулися з вигорянням, просто хочуть змінити роботу. Можливо вам це допоможе, але врахуйте декілька факторів.

  1. У вас депресія, цьому така проста дія, як зміна роботи, ймовірно, не надасть результатів.
  2. Навіть якщо вам треба перейти в іншу компанію, це може потребувати, як і в моєму випадку, розвинути нові навички, щоб досягти успіху на іншій посаді.
  3. Гарний фахівець допоможе вирішити, чи варто шукати нову роботу, або краще круто змінити кар’єрний шлях.

І нарешті, вигоряння може погіршити взаємини із близькими. Коли ви пропрацюєте цю проблему, ви знімете з них цей надтяжкий тягар, а самі почнете почуватися значно краще.

До речі, в мене було саме таке відчуття, коли я у 2016 році вирішив круто змінити своє життя й почав все з чистого листа.

ЧИТАТИ Й ДИВИТИСЬ ТУТ — це моя власна історія, як я змінив не тільки роботу, але й свій статус.

Кошик
Прокрутити вгору